Sport

Benzema bën “kamarierin”, Real Madrid rigjen buzëqeshjen në La Liga | VIDEO

Real Madridi është rikthyer te fitorja në kampionat duke mundur 2-0 në “Santiago Bernabeu”, Valencia-n në ndeshjen e prapambetur të javës së 17-të të La Liga.

Pjesa e parë u mbyll pa gola, ndërsa rrjeta e Rudiger u anulua për shkak se kishte ekzistuar një ndërhyrje e palejuar në proces.

Në pjesën e dytë ndryshoi muzika, me Real Madridi, që e nisi në sulm.

Asensio realizoi një gol të jashtëzakonshëm në minutën e 52-të duke zhbllokuar ndeshjen.

Vetëm dy minuta më pas, Vinicius dyfishoi epërsinë e vendasve. Në të dy golat, sulmuesi Karim Benzema bëri “kamarierin”, duke shërbyer me asist..

Në minutën e 72-të, Valencia mbeti me 10 lojtarë, pasi Gabriel Paulista mori karton të kuq.

Me këtë sukses Real Madridi shkon në kuotën e 45 pikëve në vendin e dytë në klasifikim, pesë më pak se Barcelona kryesuese.