zoom

Aktualitet

Atentati me tritol në Mirditë/ Zbardhet dëshmia e Syziut. Vëllai i tij, i zhdukur prej 1997

Zbardhen detaje të reja nga ngjarja e ndodhur mëngjesin e kësaj të diele në Mirditë, ku 47-vjeçarit Ludovik Syziu iu vendos tritol në makinë.

Pasi lënda plasëse shpërtheu, Syziu u plagos lehtë dhe u dërgua në spital.

Pasi mori shërbimin e nevojshëm mjekësor, ai ka dhënë dëshminë para grupit hetimor, duke deklaruar se nuk ka asnjë dijeni për autorët apo shkaqet.

Sipas burimeve, në pyetje po merren edhe familjarët e 47-vjeçarit.

Ludovik Syziu është vëllai i Dritan Syziut, i njohur ndryshe si kreu i bandës së Mirditës.

Dritan Syziu është i zhdukur që prej vitit 1997 dhe është i akuzuar si autor i disa ngjarjeve në Mirditë në vitin 1997.

Dritan Syziu

Dritan Syziu

Syziu është dënuar me burgim të përjetshëm për një ngjarje që ka ndodhur më 28 qershor të vitit 2000, ku mbeti i vrarë punonjësi i policisë, Gjon Paçuku.