Slider

Arsenal impresionon në premierë, “Topçinjtë” mposhtën Crystal Palace

Arsenali e nisi fushatën e Premier League në mënyrë të përsosur, pasi skuadra e Mikel Artetës mundi Crystal Palace 2-0 në një ndeshje argëtuese në Selhurst Park.

Topçinjtë ruajtën formën e tyre mbresëlënëse para-sezonale me një paraqitje energjike që u shpërblye kur Gabriel Martinelli tundi me kokë rrjetën në minutën e 20-të pas asistit nga nënshkrimi i ri Oleksandr Zinchenko.

Ekipit të Palace iu desh pjesa më e madhe e pjesës së parë për t’u përshtatur me ritmin e mysafirëve, por sapo e bëri Odsonne Edouard e detyroi Aaron Ramsdale të priste pasi goditja me kokë e Joachim Andersen e gjeti atë në zonë.

Të nxitur nga tifozët vendas, Eagles u hodhën përpara në kërkim të barazimit, por ishte Arsenali ai që gjeti sërish rrjetën, Marc Guehi pa dashje shënoi me kokë në portën e tij pas krosimit të Bukayo Saka.

Midis biznesit të mençur të transferimeve të Arsenalit, formës para-sezonale me gola të lira dhe startit të kampionatit, ka pasur shumë gjëra për të hapur oreksin e tifozëve të tyre këtë verë.

Mund të na duhet të presim deri në serinë e dytë për të mësuar nëse Arteta nxori himnin e Pallatit “Glad All Over” gjatë stërvitjes para këtij – siç bëri me “You’ll Never Walk Alone” përpara se të vizitonte Anfield sezonin e kaluar – apo nëse ishte vepra artistike e spanjollit që dha tonin, por skuadra e tij mbërriti me një intensitet të pamëshirshëm që e bëri golin e parë të Martinellit të ndihej i pashmangshëm.